Portakal Yağı Faydaları Nelerdir?
15 Mayıs 2024

Portakal Yağı Faydaları Nelerdir?

Portakal yağı faydaları, portakal kış aylarında tüketilebilecek oldukça etkili bir C vitamini kaynağı olan meyvedir. Portakal çiçekleri ile kabuğundan elde edilen portakal yağı, pek çok sağlı sorununa şifa dağıtmaktadır. Vücuttaki bazı hastalıkların olumsuz etkilerini hafifleten, cilt problemlerinde kullanılan bitkisel yağ adeta ilaç etkisi yaratır. Bilim dünyasında bitkileri vücudun kısımlarına benzeten uzmanlar, cevizin hafıza ve beyin sorunlarını gidermesini yapısının beyne benzemesine bağlarlar. Portakal meyvesi de aynı cilt yapısına benzediğinden, cilt sorunlarında içerdiği bileşenlerle oldukça faydalı olduğunu belirtirler. Portakal yağı meyvenin faydalı tüm içeriklerine sahiptir. Fakat bir uzmanın önerileri dikkate alınarak kullanılmasında yarar vardır. Özellikle hamilelerde, emziren kadınlarda ve çocuklarda bitkisel ürünlerin kullanımı sakıncalar doğurabilir. Buna dikkat ederek portakal yağının faydalarından sizlerde yararlanabilirsiniz.

Portakal yağı faydaları nelerdir?

Portakal bir narenciye meyvesi olduğundan, kendine has bir kokusu vardır. Bu koku kişilerin ruhsal olarak rahatlamasına yardımcı olur. Kadınlarda adet dönemindeki, menopozdaki sorunlarda portakal yağı yatıştırıcı etkisi yapar. Özellikle anksiyete bozukluğu bulunan kişilerde yağın olumlu etkisi araştırmalarla tespit edilmiştir. Portakal yağı kokusuyla endişe azaltıcı, moral yükselticidir.

Portakal yağı aynı zamanda vücuttaki iltihapları gideren bir etkiye sahiptir. İltihapları, toksinleri ve enfeksiyon ürünlerinin vücuttan dışarıya atılmasını sağlar. Özellikle dokularda meydana gelen şişliklerde, masajla birlikte tatbik edilirse kan dolaşımını hızlandırarak şişkinliğin inmesine yardımcı olur.

Boğazda soğuk algınlığından, grip benzeri hastalıklardan meydana gelen hasar ve şişlikleri giderir. Bu etkisinden yararlanmak için, portakal yağı gargara malzemesi olarak kullanılmalıdır. Aft denilen ağız yaralarında da aynı şekilde portakal yağı kullanılırsa, çok yararı görülür.

Kaslarda meydana gelen spazm ve kasılma sorununda da portakal yağının faydasını görebilirsiniz. Sorunun yaşandığı bölgeye portakal yağı ile yapılacak dairesel masaj oldukça rahatlatıcı ve spazmı giderici olur.

Portakal yağı hem ishale karşı kullanılabilir hem de kabızlık sorununda kullanılabilir. Bu yağın sindirim sistemindeki yararlı etkilerini gösterir. Bunun için bağırsaklara portakal yağı ile dışarıdan masaj yapılması yeterli olur. Bu düzenli şekilde olursa, kabızlık sorunundan kurtulursunuz.

Yağın idrar söktürücü yararlı bir etkisi de vardır. Bu sayede zararlı toksinlerin atılmasını sağlar. Vücuttan safra, tuz ve ürik asidin atılmasını kolaylaştırır.

Cilt bakımında portakal yağının sizlere çok önemli yararları olur. Dışarıdan yapacağınız masaj sayesine selülitlerden kurtulabilirsiniz. Cildiniz parlak, sağlıklı ve canlı bir görünüme kavuşur. Cildinizde oluşmaya başlayan ince kırışıklıklarda da bu yağı masajla birlikte kullanmalısınız. Bunların kalıcı kırışıklık haline gelmemesi için, düzenli şekilde tatbik edilmesi gerekir. En önemli desteği cildinizdeki kan akımını düzenli hale sokması ve hızlandırmasıdır.

Cinsel sorunlar içinde bu yağın kullanılmasını tavsiye ederiz. Özellikle isteksizlik, sertleşme sorunu, iktidarsızlık, sevk almama gibi problemlerde portakal yağı faydaları sizlere de çözüm olabilir.

Portakal Yağı Faydaları Yorumları

İlk yorumu siz yapmak istermisiniz?

Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Haber Bülteni

Popüler İçerik

Portakallı Anne Kurabiyesi Tarifi ve Malzemeleri

Portakallı Anne Kurabiyesi Tarifi ve Malzemeleri

Kolay Portakal Reçeli Tarifi ve Malzemeleri

Kolay Portakal Reçeli Tarifi ve Malzemeleri

Portakallı Limonlu Kek Tarifi ve Malzemeleri

Portakallı Limonlu Kek Tarifi ve Malzemeleri

Kremalı Portakallı Kek Tarifi ve Malzemeleri

Kremalı Portakallı Kek Tarifi ve Malzemeleri

Kereviz Portakallı Tarifi ve Malzemeleri

Kereviz Portakallı Tarifi ve Malzemeleri