Portakal Yağı Kullanımı ve Faydaları Nelerdir?
15 Mayıs 2024

Portakal Yağı Kullanımı ve Faydaları Nelerdir?

Portakal yağı, soğuk presleme yöntemi ile portakal kabuğundan elde edilen portakal yağı uçucu bir yağ çeşididir. Kimyasal maddelerden uzak durmak için soğuk preslenmiş organik yağları tercih etmek en iyi seçim olacaktır. Portakal yağı aynı zamanda portakal suyu üretimin de yan urun olarak tercih edilmektedir. Portakal yağı elde edildiği zaman yaklaşık altı kadar muhafaza edilebilir. Bu yağ afrodizyak, antiseptik, gaz giderici, spazm çözücü, antidepresan özellikli ve yatıştırıcı olarak kullanılır. Kullanım alanı çok geniş olan portakal yağının sağlık açısından birçok faydası vardır. Tedavi edici özelliyi olan portakal yağını gerek cilt sağlığı için gerekse genel sağlık için tercih edebilirsiniz. Cilt sağlığı için portakal yağını maske tariflerinin içerisine birkaç damlatıp uygulayabilirsiniz. Aynı zamanda içerisinde portakal yağı bulunan maskeleri de cilt sağlığında tercih edip cilt sorunlarınızdan kurtulabilirsiniz.

Portakal Yağı Faydaları Nelerdir?

Cilt sağlığı

Cilt bakımı ve güzellik adına portakal yağı iyi bir seçim olacaktır. Ciltte kolejen üretimi teşvik eden portakal yağı ciltte bulunan şişlikleri azaltır. Aynı zamanda ciltte meydana gelen erken yaşlılık belirtilerinden biri olan ince çizgilerin kapanmasında fayda sağlar. Kırışıklık gibi sorunların giderilmesinde etkili olan portakal yağı kurumuş, çatlak ve tahriş olmuş cildin düzelmesinde de etkilidir.

Cinsellik

Cinsel isteksizlik sorununa karşı afrodizyak etkisi olan portakal yağının kullanımı cinsel sorunların giderilmesinde etki sağlayacaktır. Aynı zamanda zevk alamama gibi problemler yaşayan kişilerin portakal yağını kullanabilir. Bu durumda portakal yağını tatlı portakal yağını olarak tercih etmelisiniz. Bir su bardağı suyun içerisine birkaç damla tatlı portakal yağı ilave edip tüketebilirsiniz.

Toksinlerden Arındırma

Tatlı portakal yağı iyi bir idrar söktürücüdür. Bu nedenden dolayı da vücutta bulunan toksinlerin atılmasında fayda sağlar. Aynı zamanda böbrekleri uyarıcı etkisi vardır ve mesanenin tam olarak boşalmasında etki gösterecektir. Safra kesesinde eğer taş olasılığı varsa taşların atılmada etkilidir.

Portakal Yağının Diğer Faydaları Nelerdir?
  • Kişilerin pozitif düşünmesini sağlar ve negatif düşünceden kişileri uzaklaştırıcı etkisi vardır. Aynı zamanda sağ beyin fonksiyonlarını destekleyici özelliği vardır.
  • Uyku uyumada güçlük çeken kişilerin portakal yağını lavanta yağı ile kullanmaları tavsiye edilir. Böylelikle derin ve güzel bir uyku çekilebilir.
  • Adet döneminde görülen olumsuzlukların giderilmesinde etkilidir.
  • Vücutta bulunan toksinlerin atılmasında fayda sağlar.
Portakal Yağı Nasıl Kullanılır?

Portakal yağının kullanım alanı oldukça geniştir. Saç bakımı, cilt bakımı ve aynı zamanda harici olarak kullanılabilir. Saçlar için portakal yağını duş suyuna karıştırılabilir. Böylelikle saçların bakımı da sağlanmış olacaktır. Eğer ciltte bulunan bazı sorunlar varsa cilt hastalıkları gibi portakal yağı maske şeklinde bal ile karıştırılıp tercih edilebilir. Harici olarak kullanmak isteyenlerin tatlı portakal yağını bir su bardağı ılık suyun içerisine birkaç damla ilave edip içebilir. Böylelikle vücudun iten temizliği de gerçekleşebilir. Cilt güzelliği için portakal yağı ile yapılan birçok maske çeşidi bulunmaktadır. Bu maskelerden sizin cildinize uygun olanını tercih edip deneyebilirsiniz.

Portakal yağı genel sağlık için kullanılacak ise özellikle boğaz ağrısı çeken kişilerin bir su bardağı ılık tuzlu suyun içerisine birkaç damla portakal yağı ilave edip gargara yapılabilir. Böylelikle boğazda meydana gelen ağrı giderilecektir ve rahatlama sağlayacaktır.

Portakal Yağı Yorumları

İlk yorumu siz yapmak istermisiniz?

Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Haber Bülteni

Popüler İçerik

Portakal Yağının Saça Faydaları Nelerdir?

Portakal Yağının Saça Faydaları Nelerdir?

Portakallı Pasta Tarifi ve Malzemeleri

Portakallı Pasta Tarifi ve Malzemeleri

Portakallı Revani Tarifi ve Malzemeleri

Portakallı Revani Tarifi ve Malzemeleri

Portakallı Islak Kek Tarifi ve Malzemeleri

Portakallı Islak Kek Tarifi ve Malzemeleri

Portakal Nergisi Tarifi ve Malzemeleri

Portakal Nergisi Tarifi ve Malzemeleri

Instagram

  • galeri1
  • galeri2
  • galeri3
  • galeri4
  • galeri5
  • galeri6